Technologia ΔΣ-Drive (Delta Sigma Drive) jest zdolna do dostarczania idealnego, jak mówi producent, sygnału sinusoidalnego do bezrdzeniowego silnika napędu bezpośredniego. Dzięki zastosowaniu generowania sygnału PWM (modulacja szerokości impulsów) przy użyciu modulacji ΔΣ (Delta Sigma), podobnie jak w pełni cyfrowych wzmacniaczach Technics, wibracje silnika są zredukowane do minimum, co skutkuje płynną dokładnością obrotów.
Technologia ta została po raz pierwszy zastosowana przez Technics w gramofonie SL-1200GR2, jednak w nowym modelu Technics SL-1300G została połączona z dwoma dodatkowymi, mechanicznymi czynnikami, które mają ogromny wpływ na osiągnięcie jeszcze wyższej perfekcji dźwiękowej.
Po pierwsze, silnik zastosowany w Technics SL-1300G to pozbawiony żelaza podwójny wirnik/pojedynczy stojan, który ma znacznie większą moc napędową niż prostsza wersja z jednym wirnikiem i stojanem, którą można znaleźć w gramofonie GR2. Ponieważ konstrukcja żelaznego rdzenia eliminuje przekładnię, płynność obrotu tego zaawansowanego silnika jest naprawdę wyjątkowa.
Przeprowadzono jednak dodatkowe badania nad dalszą eliminacją drgań w napędach. Dlatego płytka drukowana służąca do montażu cewek silnika została wyposażona w nowe materiały wzmacniające, co dodatkowo redukuje drgania mechaniczne powstające podczas obrotu.
Zastosowanie mocniejszego silnika w modelu Technics SL-1300G pozwala na zastosowanie większych gramofonów, co dodatkowo redukuje wibracje mechaniczne podczas odtwarzania płyt winylowych. Rezultatem jest jakość dźwięku bogata w szczegóły, przestrzenna i rytmiczna.
Deska składa się z trzech warstw. Pierwsza to odlew aluminiowy, tworzący mocną podstawę o dużej sztywności, a druga to mosiężna warstwa wierzchnia o grubości 2 mm, która jest precyzyjnie przymocowana do odlewanej płyty, eliminując wibracje i dodając niepowtarzalnej estetyki. Ostatnią warstwą jest gruba guma, która tłumi minimalne wibracje szczątkowe, co zapewnia idealną ścieżkę śledzenia i maksymalną dokładność sygnału dla każdej płyty winylowej. Ponieważ cięższy gramofon oznacza większą bezwładność masy, oczekuje się, że dokładność obrotowa SL-1300G będzie bardzo wysoka. Podobnie jak w przypadku najnowszej generacji gramofonów Technics, dokładność prędkości obrotowej nowego SL-1300G jest niezwykle wysoka dzięki systemowi sprzężenia zwrotnego opartemu na detekcji prędkości i wykorzystującemu enkoder optyczny.
Całość zasilana jest nowym, wielostopniowym, cichym zasilaczem, podobnym do tego, jaki zastosowano w referencyjnym gramofonie SL-1000R. Łączy w sobie niskoszumowy, szybki zasilacz pracujący z częstotliwością powyżej 100 kHz z obwodem tłumienia szumów, który eliminuje szum szczątkowy poprzez przyłożenie napięcia niezgodnego w fazie z rzeczywistym szumem. Dzięki tej metodzie uzyskuje się bardzo niski poziom szumów tła, co skutkuje doskonałym stosunkiem sygnału do szumu, co poprawia ogólną jakość sygnału.
Bardzo czułe aluminiowe ramię w kształcie litery S wyposażone jest w precyzyjne łożyska, które zapewniają wysoką czułość początkowego ruchu, maksymalizując wykorzystanie obudowy stabilizowanej wibracjami, zapewniając precyzyjny odczyt informacji zapisanych w rowkach płyt winylowych. Stopki izolujące eliminują wibracje zewnętrzne, dodatkowo poprawiając dokładność śledzenia. Aby zmniejszyć wpływ na środowisko, jednocześnie zapewniając pełną ochronę produktów Technics na całej drodze do konsumentów, nowe opakowanie Technics SL-1300G nie zawiera styropianu (EPS). Zamiast tego do ochrony produktów stosuje się elegancko ukształtowany karton, w tym kartonowe pudełka na akcesoria, które ułatwiają wyjmowanie i przechowywanie. Technics pracuje nad rozszerzeniem zastosowania nowych opakowań na inne linie produktów i zwiększeniem w przyszłości ilości materiałów nadających się do recyklingu.